Rohm Semiconductor MCR18EZPJ475
MCR18EZPJ475 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPJ475
Brief Description
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPJ475.pdf
Availability of MCR18EZPJ475
QUANTITY
MCR18EZPJ475 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPJ475
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPJ475
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPJ475
Related LinksMCR18E, MCR18EZPJ475 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPJ475 Details Description
Related parts for MCR18EZPJ475
MOSFET N-CH 100V 33A D2PAK datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISOLATOR 1KV 2CH I2C 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 18P 50MM datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 6.80UF 35.0V SMD datasheet.pdf