Rohm Semiconductor MCR25JZHF1000
MCR25JZHF1000 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1000.pdf
Availability of MCR25JZHF1000
QUANTITY
MCR25JZHF1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1000
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1000
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1000 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1000 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1000
CONN AUDIO 3PIN 2.5MM STEREO SMT datasheet.pdf
IC WIRELESS USB 2.4GHZ 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECPT 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
DAUGHTER CARD TMS320F2808 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 3W3 M 30A datasheet.pdf
CAP 18000 UF 20% 10 V datasheet.pdf