Rohm Semiconductor MCR25JZHF1001
MCR25JZHF1001 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1001
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1001.pdf
Availability of MCR25JZHF1001
QUANTITY
MCR25JZHF1001 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1001
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1001
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1001 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1001 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1001
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT DL TIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV ADJ 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf