Rohm Semiconductor MCR25JZHF10R5
MCR25JZHF10R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF10R5
Brief Description
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF10R5.pdf
Availability of MCR25JZHF10R5
QUANTITY
MCR25JZHF10R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF10R5
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF10R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF10R5
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF10R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF10R5 Details Description
Related parts for MCR25JZHF10R5
IDC CABLE - MKC34K/MC34G/MCS34K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 2.95" datasheet.pdf
IGBT 600V 14A 49W TO262 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10A 8DSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100 TH datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf