Rohm Semiconductor MCR25JZHF1400
MCR25JZHF1400 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1400
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1400.pdf
Availability of MCR25JZHF1400
QUANTITY
MCR25JZHF1400 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1400
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1400
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1400
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1400 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1400 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1400
RES SMD 10.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 12C 40CH 5V 100LQFP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 18AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 25 OHM 12W datasheet.pdf