Rohm Semiconductor MCR25JZHF14R7
MCR25JZHF14R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF14R7
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF14R7.pdf
Availability of MCR25JZHF14R7
QUANTITY
MCR25JZHF14R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF14R7
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF14R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF14R7
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF14R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF14R7 Details Description
Related parts for MCR25JZHF14R7
CONN HEADER 8POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 300A datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 7.2KV P90 3838 datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf