Rohm Semiconductor MCR25JZHF1542
MCR25JZHF1542 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1542
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1542.pdf
Availability of MCR25JZHF1542
QUANTITY
MCR25JZHF1542 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1542
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1542
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1542
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1542 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1542 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1542
LED YELLOW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight, Lighting 8-SOP-EP datasheet.pdf
RES 70K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
WPG-PG42 CABLE GLAND PA BLA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf