Rohm Semiconductor MCR25JZHF1691
MCR25JZHF1691 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1691
Brief Description
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1691.pdf
Availability of MCR25JZHF1691
QUANTITY
MCR25JZHF1691 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1691
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1691
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1691
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1691 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1691 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1691
RES WIREWOUND 100 OHM 3W datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1A 650 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 8.06M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 600MA AXIAL datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 1000VDC datasheet.pdf