Rohm Semiconductor MCR25JZHF1871
MCR25JZHF1871 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF1871
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF1871.pdf
Availability of MCR25JZHF1871
QUANTITY
MCR25JZHF1871 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF1871
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF1871
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF1871
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF1871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF1871 Details Description
Related parts for MCR25JZHF1871
IC SUPERVISOR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FEMALE PANEL #26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A SOT-32 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf