Rohm Semiconductor MCR25JZHF2373
MCR25JZHF2373 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF2373
Brief Description
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF2373.pdf
Availability of MCR25JZHF2373
QUANTITY
MCR25JZHF2373 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF2373
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF2373
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF2373
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF2373 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF2373 Details Description
Related parts for MCR25JZHF2373
IC ADC 10BIT 1.6V MCRPWR SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W STER 9UCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MGR QUAD 64QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO220AB datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf