Rohm Semiconductor MCR25JZHF2431
MCR25JZHF2431 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF2431
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF2431.pdf
Availability of MCR25JZHF2431
QUANTITY
MCR25JZHF2431 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF2431
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF2431
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF2431
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF2431 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF2431 Details Description
Related parts for MCR25JZHF2431
RES SMD 49.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL ECL 20PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT 1.25MM 13POS datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 8" YEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAN-QUINTAX SCREW M3 X 8 5 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf