Rohm Semiconductor MCR25JZHF2492
MCR25JZHF2492 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF2492
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF2492.pdf
Availability of MCR25JZHF2492
QUANTITY
MCR25JZHF2492 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF2492
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF2492
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF2492
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF2492 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF2492 Details Description
Related parts for MCR25JZHF2492
IC BUS TRANSCVR 4B N-INV 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS .156 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf