Rohm Semiconductor MCR25JZHF2612
MCR25JZHF2612 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF2612
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF2612.pdf
Availability of MCR25JZHF2612
QUANTITY
MCR25JZHF2612 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF2612
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF2612
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF2612
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF2612 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF2612 Details Description
Related parts for MCR25JZHF2612
RES SMD 274 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
IC PLL ZD BUFFER HS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf