Rohm Semiconductor MCR25JZHF2740
MCR25JZHF2740 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF2740
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF2740.pdf
Availability of MCR25JZHF2740
QUANTITY
MCR25JZHF2740 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF2740
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF2740
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF2740
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF2740 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF2740 Details Description
Related parts for MCR25JZHF2740
TWEEZER POINTED FINE AA 5.12" datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 1/8"X4' BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 24AWG 500' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR XRP7674 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf