Rohm Semiconductor MCR25JZHF2872
MCR25JZHF2872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF2872
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF2872.pdf
Availability of MCR25JZHF2872
QUANTITY
MCR25JZHF2872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF2872
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF2872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF2872
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF2872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF2872 Details Description
Related parts for MCR25JZHF2872
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 54UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 10A TO-3PN datasheet.pdf
RES 300 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 50VDC 1210 datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
PV-YC 6/ 1-0 12-SO3 (-/++) datasheet.pdf
1.2 A, 20 V, 700 kHz/1.4 MHz, Nonsynchronous Step-Down Regulator IC datasheet.pdf