Rohm Semiconductor MCR25JZHF3572
MCR25JZHF3572 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF3572
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF3572.pdf
Availability of MCR25JZHF3572
QUANTITY
MCR25JZHF3572 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF3572
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF3572
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF3572
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF3572 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF3572 Details Description
Related parts for MCR25JZHF3572
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 44POS .156 R/A AU datasheet.pdf
IC SWITCH PWR HISIDE TO220-7 datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FERRITE BEAD 250 OHM 0806 datasheet.pdf