Rohm Semiconductor MCR25JZHF3742
MCR25JZHF3742 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF3742
Brief Description
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF3742.pdf
Availability of MCR25JZHF3742
QUANTITY
MCR25JZHF3742 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF3742
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF3742
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF3742
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF3742 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF3742 Details Description
Related parts for MCR25JZHF3742
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 17.5UH T/H datasheet.pdf
BOOTSEAL 12MM BLACK HEX datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC USB FS SERIAL UART 32-QFN datasheet.pdf
CT REC 12P BLACK datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RES 576 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.85K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 400MA 250 MOHM SMD datasheet.pdf