Rohm Semiconductor MCR25JZHF46R4
MCR25JZHF46R4 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF46R4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF46R4.pdf
Availability of MCR25JZHF46R4
QUANTITY
MCR25JZHF46R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF46R4
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF46R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF46R4
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF46R4 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF46R4 Details Description
Related parts for MCR25JZHF46R4
REG +-15V 9W 12PINXL HSMD HZ HT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FPC VERT 26POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 68POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW DO35 datasheet.pdf
750 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 85POS PIN datasheet.pdf