Rohm Semiconductor MCR25JZHF4752
MCR25JZHF4752 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF4752
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF4752.pdf
Availability of MCR25JZHF4752
QUANTITY
MCR25JZHF4752 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF4752
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF4752
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF4752
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF4752 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF4752 Details Description
Related parts for MCR25JZHF4752
TERM BLOCK HDR 46POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
BOARD EVAL DUAL-BAND GSM-HITACHI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FBCON PA CG/M12 4WAY OVP DIST datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 12.68"L X 9.13"W datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf