Rohm Semiconductor MCR25JZHF5230
MCR25JZHF5230 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF5230
Brief Description
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF5230.pdf
Availability of MCR25JZHF5230
QUANTITY
MCR25JZHF5230 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF5230
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF5230
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF5230
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF5230 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF5230 Details Description
Related parts for MCR25JZHF5230
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU RESET SC70-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
144LF METRAL PWR HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC700LP4 PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf