Rohm Semiconductor MCR25JZHF6040
MCR25JZHF6040 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF6040
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF6040.pdf
Availability of MCR25JZHF6040
QUANTITY
MCR25JZHF6040 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF6040
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF6040
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF6040
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF6040 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF6040 Details Description
Related parts for MCR25JZHF6040
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 18SOIC datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.3A 31 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 43.0 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB SPR CLA 2WIRES datasheet.pdf
POWERSSO-36 STENCIL datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf