Rohm Semiconductor MCR25JZHF6041
MCR25JZHF6041 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF6041
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF6041.pdf
Availability of MCR25JZHF6041
QUANTITY
MCR25JZHF6041 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF6041
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF6041
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF6041
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF6041 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF6041 Details Description
Related parts for MCR25JZHF6041
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3.9GHZ SOT23-6 datasheet.pdf
IC FPGA 230 I/O 484FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.435" UNIV datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FRONT PROTECT COVER FOR SF4A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.67 OHM 10% 1126W datasheet.pdf