Rohm Semiconductor MCR25JZHF6812
MCR25JZHF6812 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF6812
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF6812.pdf
Availability of MCR25JZHF6812
QUANTITY
MCR25JZHF6812 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF6812
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF6812
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF6812
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF6812 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF6812 Details Description
Related parts for MCR25JZHF6812
PHOTODIODE BLUE 14.5MM SQ PVC datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER 6TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WRENCH SET COMBINATION 6MM-19MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NC 16A 250V datasheet.pdf
RES SMD 117K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf