Rohm Semiconductor MCR25JZHF8060
MCR25JZHF8060 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF8060
Brief Description
RES SMD 806 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF8060.pdf
Availability of MCR25JZHF8060
QUANTITY
MCR25JZHF8060 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF8060
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF8060
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF8060
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF8060 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF8060 Details Description
Related parts for MCR25JZHF8060
CONVERTER DC/DC 12V OUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V CH 1210 datasheet.pdf