Rohm Semiconductor MCR25JZHF8250
MCR25JZHF8250 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF8250
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 825 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF8250.pdf
Availability of MCR25JZHF8250
QUANTITY
MCR25JZHF8250 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF8250
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF8250
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF8250
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF8250 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF8250 Details Description
Related parts for MCR25JZHF8250
IDC CABLE - HPL10H/AE10G/HPL10H datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
RES 3 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IP66 SEALED LED INDICATOR datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ VFBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.85W SOD64 datasheet.pdf