Rohm Semiconductor MCR25JZHF82R5
MCR25JZHF82R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHF82R5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHF82R5.pdf
Availability of MCR25JZHF82R5
QUANTITY
MCR25JZHF82R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHF82R5
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHF82R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHF82R5
Related LinksMCR25J, MCR25JZHF82R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHF82R5 Details Description
Related parts for MCR25JZHF82R5
IGBT 600V 75A 500W TO247 datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 2TN/80 AR UC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC 1.5KE datasheet.pdf
FAN EXHAUST 230V 214W BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RF MODULE ZM5101 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 12POS THRUHL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf