Rohm Semiconductor MCR25JZHFL1R60
MCR25JZHFL1R60 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHFL1R60
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHFL1R60.pdf
Availability of MCR25JZHFL1R60
QUANTITY
MCR25JZHFL1R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHFL1R60
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHFL1R60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHFL1R60
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHFL1R60 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHFL1R60 Details Description
Related parts for MCR25JZHFL1R60
TRANS NPN BIPO 12V 60MA 86-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CHISEL PWR SLD TIP 1.80MM 600DEG datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
COMBI COUPLING PLUG CONNECTION datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 71MA 40 OHM SMD datasheet.pdf