Rohm Semiconductor MCR25JZHFLR120
MCR25JZHFLR120 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHFLR120
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHFLR120.pdf
Availability of MCR25JZHFLR120
QUANTITY
MCR25JZHFLR120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHFLR120
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHFLR120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHFLR120
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHFLR120 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHFLR120 Details Description
Related parts for MCR25JZHFLR120
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf