Rohm Semiconductor MCR25JZHJ153
MCR25JZHJ153 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ153
Brief Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ153.pdf
Availability of MCR25JZHJ153
QUANTITY
MCR25JZHJ153 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ153
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ153
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ153
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ153 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ153 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ153
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 129K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BUTT SPLICE 6AWG BLUE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf