Rohm Semiconductor MCR25JZHJ155
MCR25JZHJ155 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ155
Brief Description
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ155.pdf
Availability of MCR25JZHJ155
QUANTITY
MCR25JZHJ155 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ155
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ155
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ155
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ155 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ155 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ155
RES SMD 796 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC OCXO 20.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0S UPD789468 datasheet.pdf
RES 258K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A ROCKER datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V SOT-89 datasheet.pdf