Rohm Semiconductor MCR25JZHJ161
MCR25JZHJ161 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ161
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ161.pdf
Availability of MCR25JZHJ161
QUANTITY
MCR25JZHJ161 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ161
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ161
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ161
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ161 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ161 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ161
IDC CABLE - MDN36K/MC36F/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PF VERT SIG HDR SPEC LOA-D 24MM datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 19MM 14" datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 300MA 3.2 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf