Rohm Semiconductor MCR25JZHJ183
MCR25JZHJ183 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ183
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ183.pdf
Availability of MCR25JZHJ183
QUANTITY
MCR25JZHJ183 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ183
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ183
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ183
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ183 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ183 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ183
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT203 TYPE A 15POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 400UH 4.7A 180 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 40V RADIAL datasheet.pdf