Rohm Semiconductor MCR25JZHJ185
MCR25JZHJ185 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ185
Brief Description
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ185.pdf
Availability of MCR25JZHJ185
QUANTITY
MCR25JZHJ185 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ185
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ185
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)