Rohm Semiconductor MCR25JZHJ273
MCR25JZHJ273 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ273
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ273.pdf
Availability of MCR25JZHJ273
QUANTITY
MCR25JZHJ273 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ273
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ273
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ273 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ273 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ273
RES 680K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 388BGA datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 450V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM FLATPOWER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 7KV datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 4 POS SMD datasheet.pdf