Rohm Semiconductor MCR25JZHJ274
MCR25JZHJ274 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ274
Brief Description
RES SMD 270K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ274.pdf
Availability of MCR25JZHJ274
QUANTITY
MCR25JZHJ274 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ274
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ274
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ274
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ274 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ274 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ274
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1.27MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 260MA 590 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.4A 8SON datasheet.pdf
TXRX IR 4.0MBIT/S W/REMOTE SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV 48VIN 1.0V@25A 1/8BRICK SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf