Rohm Semiconductor MCR25JZHJ275
MCR25JZHJ275 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ275
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ275.pdf
Availability of MCR25JZHJ275
QUANTITY
MCR25JZHJ275 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ275
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ275
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ275
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ275 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ275 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ275
CONN PIN 24-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 250NS 32PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 214VC SMB datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 10A 125V datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 700mA (Switch) 8-SOIC datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000000 MHZ datasheet.pdf
15UF 400V 16.1X54.4 85C AXI datasheet.pdf