Rohm Semiconductor MCR25JZHJ300
MCR25JZHJ300 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ300
Brief Description
RES SMD 30 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ300.pdf
Availability of MCR25JZHJ300
QUANTITY
MCR25JZHJ300 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ300
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ300
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ300 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ300 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ300
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPEA 23POS datasheet.pdf
DIL FEMALE LARGE BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
SL 5.08HC/20/180G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 775MA 210 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf