Rohm Semiconductor MCR25JZHJ363
MCR25JZHJ363 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ363
Brief Description
RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ363.pdf
Availability of MCR25JZHJ363
QUANTITY
MCR25JZHJ363 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ363
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ363
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ363
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ363 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ363 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ363
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W MFLAT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
METRAL HDR 1MX4R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf