Rohm Semiconductor MCR25JZHJ560
MCR25JZHJ560 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ560
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ560.pdf
Availability of MCR25JZHJ560
QUANTITY
MCR25JZHJ560 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ560
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ560
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ560
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ560 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ560 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ560
IK 4 PA BU datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-16AWG M-UNML TIN datasheet.pdf
POWERWHITE LINEAR CW WD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1/8 WHT 100' datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 600V PCB datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 630VDC datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .437 datasheet.pdf
47UF 63V 8X11MM 85C 2500H datasheet.pdf