Rohm Semiconductor MCR25JZHJ6R8
MCR25JZHJ6R8 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJ6R8
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJ6R8.pdf
Availability of MCR25JZHJ6R8
QUANTITY
MCR25JZHJ6R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJ6R8
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJ6R8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJ6R8
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJ6R8 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJ6R8 Details Description
Related parts for MCR25JZHJ6R8
IC ADC 24BIT 4CH W/LNA 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 488MA 600 MOHM datasheet.pdf
SENSOR PHOTO HORIZ BGS 200MM PNP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
LENS 5POS 50MM ROUND OD 10.7MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf