Rohm Semiconductor MCR25JZHJLR30
MCR25JZHJLR30 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJLR30
Brief Description
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJLR30.pdf
Availability of MCR25JZHJLR30
QUANTITY
MCR25JZHJLR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJLR30
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJLR30
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJLR30
Related LinksMCR25J, MCR25JZHJLR30 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJLR30 Details Description
Related parts for MCR25JZHJLR30
TVS DIODE 4.3VWM 13VC SOT553 datasheet.pdf
FILTER 3PHASE NEUTRAL LINES 50A datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
UM2460 MAT 10M QD CABLE, FD2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf