Rohm Semiconductor MCR25JZHJSR051
MCR25JZHJSR051 picture photo
Mfg. Part Number
MCR25JZHJSR051
Brief Description
RES SMD 0.051 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
MCR25JZHJSR051.pdf
Availability of MCR25JZHJSR051
QUANTITY
MCR25JZHJSR051 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR25JZHJSR051
Internal Part NumberEIS-MCR25JZHJSR051
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.051
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR25JZHJSR051
Related LinksMCR25JZ, MCR25JZHJSR051 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR25JZHJSR051 Details Description
Related parts for MCR25JZHJSR051
BOARD TERMINAL TURRET DBL 33POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 690MA 406 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX W/PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 375MW SOD123F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf