Rohm Semiconductor MCR50JZHF1690
MCR50JZHF1690 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF1690
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF1690.pdf
Availability of MCR50JZHF1690
QUANTITY
MCR50JZHF1690 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF1690
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF1690
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF1690
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF1690 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF1690 Details Description
Related parts for MCR50JZHF1690
RELAY UNIT 61F datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 36"X72" datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
PLATO SOLDERING TIP - ERSA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf