Rohm Semiconductor MCR50JZHF1820
MCR50JZHF1820 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF1820
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF1820.pdf
Availability of MCR50JZHF1820
QUANTITY
MCR50JZHF1820 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF1820
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF1820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF1820
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF1820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF1820 Details Description
Related parts for MCR50JZHF1820
JUMPER-H1502TR/A3049G/X 12" datasheet.pdf
TUBE PVC 600V CLR 1"(26.31MM) datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 4V datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V TSOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 8SIP datasheet.pdf