Rohm Semiconductor MCR50JZHF2101
MCR50JZHF2101 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF2101
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF2101.pdf
Availability of MCR50JZHF2101
QUANTITY
MCR50JZHF2101 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF2101
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF2101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF2101
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF2101 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF2101 Details Description
Related parts for MCR50JZHF2101
FIXED IND 10UH 10.8A 6 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 408 I/O 676FBGA datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 20ppm 18pF 180 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FLNG PIN BLK datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC XO 500.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf