Rohm Semiconductor MCR50JZHF21R5
MCR50JZHF21R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF21R5
Brief Description
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF21R5.pdf
Availability of MCR50JZHF21R5
QUANTITY
MCR50JZHF21R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF21R5
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF21R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF21R5
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF21R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF21R5 Details Description
Related parts for MCR50JZHF21R5
IC DELAY LINE 10NS 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 14SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf