Rohm Semiconductor MCR50JZHF2492
MCR50JZHF2492 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF2492
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF2492.pdf
Availability of MCR50JZHF2492
QUANTITY
MCR50JZHF2492 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF2492
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF2492
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF2492
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF2492 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF2492 Details Description
Related parts for MCR50JZHF2492
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
KIT PERFORMANCE DEMO FOR ADS1146 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
I1 DIE ASP-BB5QD1087I1 datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V +/-12V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 100MA 4.8 OHM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf