Rohm Semiconductor MCR50JZHF28R7
MCR50JZHF28R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF28R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF28R7.pdf
Availability of MCR50JZHF28R7
QUANTITY
MCR50JZHF28R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF28R7
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF28R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF28R7
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF28R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF28R7 Details Description
Related parts for MCR50JZHF28R7
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
VARISTOR 243V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 72A TO-247 datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT TIN 20POS datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SCR FAST SW 350A 1200V TO-200AC datasheet.pdf