Rohm Semiconductor MCR50JZHF2941
MCR50JZHF2941 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF2941
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF2941.pdf
Availability of MCR50JZHF2941
QUANTITY
MCR50JZHF2941 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF2941
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF2941
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF2941
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF2941 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF2941 Details Description
Related parts for MCR50JZHF2941
FIXED IND 18UH 10.8A 9 MOHM TH datasheet.pdf
ETR-U-18-230UC/21 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 8DIP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
R/A HDR, PWRBLADE" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C P 8" RBW JACKS NI datasheet.pdf