Rohm Semiconductor MCR50JZHF2941
MCR50JZHF2941 picture photo
Mfg. Part Number
MCR50JZHF2941
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/2W 2010
Datasheet Download
MCR50JZHF2941.pdf
Availability of MCR50JZHF2941
QUANTITY
MCR50JZHF2941 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR50JZHF2941
Internal Part NumberEIS-MCR50JZHF2941
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR50JZHF2941
Related LinksMCR50J, MCR50JZHF2941 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR50JZHF2941 Details Description
Related parts for MCR50JZHF2941
SWITCH DIP 10POS TOP EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI datasheet.pdf
1016 TB RIS CL INTERLACE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf